BELEDİYEMİZ

Selçuk Efes Kent Belleği

Anlatılan Senin Hikayen!

Selçuk Efes Kent Belleği Zaman Yolculuğu

Efes Selçukluların ve Efes Selçuk’un tarihine, doğasına, insanına ilgi duyanların paylaşım noktası olan Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi kentin yaşamına ve yaşanmışlıklarına dair izlerin sergilendiği bir mekân olarak 4 Eylül 2012 yılında zaman yolculuğuna başlamıştır.

Efes Selçuk’un 8600 yıllık tarihinden bugününe kadar oluşmuş toplumsal ve kültürel birikimler bir “zaman kapsülü” niteliğinde ziyaretçileri ile buluşurken bu köklü mirası yine tarihi bir dokunun içerisinde sunmaktadır. 

Reji Ambarından Kentin Belleği’ne

19. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilen taş bina Osmanlı İmparatorluğu döneminde ”Reji Ambarı” olarak kullanılırken Cumhuriyet ile birlikte Tekel idaresine devredilmiştir. 1985 yılına kadar tütün deposu ve tekel idaresi olarak kullanılan bina bu tarihten itibaren bu anlamdaki işlevini yitirerek tasfiye edilmiştir. Kentin tarihi dokusunu oluşturan, simgesel ve anlamsal değerleri arasında yer alan, Efes Selçuk’un bir dönemdeki ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik yapısını yansıtan bir endüstri mirası olan bu yapı; Efes Selçuk Belediyesi tarafından iç ve dış mekânlardaki yenilemeler yapıldıktan sonra kentin sahip olduğu önemli değerlerin bilgi, belge ve objeler ile tanıtılmasını sağlamak ve Efes Selçuk halkının ortak kültür mirasını korumak amacıyla kent belleği olarak kente kazandırılmıştır. 

Selçuk Efes Kent Belleği’nde Neler Var?

Selçuk Efes Kent Belleği; kalıcı ve süreli sergi salonlarıyla 1200 m2 sergileme alanına sahiptir. Zemin katta Osmanlı döneminde Reji idaresi tütün deposu, Cumhuriyet döneminde tekel binası olarak kullanılan tarihi binanın geçmiş dönemlerdeki işlevini anlatan tütün sergisi ve Selçuk’un 8600 yıllık tarihinin kırılma noktalarına ve önemli olaylara vurgu yapan Efes, Ayasuluk, Selçuk kronolojik sergisi görülebilir. 

1. kat: Arşiv sisteminin bulunduğu çalışma ofisi ve sergi salonundan oluşmakta olup, Efes Selçuk’ta farklı göç dönemlerinin incelendiği “Yeni Efesliler” sergisini yerel tarihe ilgi duyanların beğenisine sunmuştur. Yeni Efesliler Sergisi, bu ilke doğrultusunda yapılan sözlü tarih çalışmaları içinden kentin demografik yapısını temsil etme gücü göz önünde bulundurularak seçilen görüşmeler ile hazırlanmıştır. 

2. Kat: Kültürel etkinliklerin gerçekleştiği konferans salonu ve kısa süreli sergilemeleriyle halkla olan iletişimini sürdürmektedir.

Kentin Kültürünün Merkezi

Selçuk Efes Kent Belleği; Kentin dün, bugün ve yarının belleği olmasının yanı sıra bünyesinde gerçekleştirdiği kültürel, sanatsal ve akademik çalışmalar ile kentin kültürünün merkezidir. Yediden yetmişe herkesin katılım gösterdiği etkinlikler, aynı zamanda kentimizin bilgi alışverişi noktası olmasıyla da kentliyi ve ziyaretçileri cezbetmektedir.

Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi Yayınları 

  • Onur Gülbay ve Hasan Kireç’in çalışması olan “Efes Kurşun Tesseraeları”, 
  • Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Cahit Telci’nin” Ücra Yerde Deniz Kenarında İhtiyatlı Mahalde Bir Şehir Ayasuluğ” adlı çalışması, 
  • Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Doç Dr.Vedat Çalışkan’ın hazırladığı “Kültürel Bir Miras’ın Coğrafyası Türkiye’de Deve Güreşleri” adlı eser  
  • Yerel tarihçi Ali Can ‘ın editörlüğünü yaptığı” Eski Kartpostallarda Ayasuluğ/Efes - Souvenir d’Ephese”
  • Prof. Dr. Melek Göregenli’nin çalışması olan “Dün, Bugün ve Geleceğin Zihinsel Temsilleri” isimli kitabı
  • Tolga Mert ve Yusuf Yavaş’ın editörlüğünü yaptığı “Efesli Herakleitos Felsefe Günleri 1” isimli konferanslar serisinin kitabı.

Akademik çalışmaların yanında birde kültür, sanat ve yaşam dergisi olan “Efesli Leylek” kent belleği yayını olarak değer katmaya devam etmektedir.

Selçuk Belediyesi Kent Belleği Bağışlarınızı Bekliyor!

İnsanoğlu tarih boyunca iz bırakmak, unutulmamak isteğiyle yaşamıştır. Bazen bir kitap yazmış, bazen önemli bir iş yaparak tarihe geçmiştir. Bazen de çektirdiği bir hatıra fotoğrafı tarihin en önemli tanığı olmuştur. Selçuk Belediyesi Kent Belleği; anılarınızı, fotoğraflarınızı, eşyalarınızı bu ilçede yaşayan çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en büyük miras olarak ölümsüzleştiriyor.

Bu kentin belleğinde sizden bir parça olsun ister misiniz?

Hikayelerinizi geleceğe taşımak için, sizleri eski albümleriniz ve eşyalarınızla birlikte Selçuk Belediyesi Kent Belleği’ne bekliyoruz… Bir bardak çayı güzel bir sohbetle paylaşırken, bir yandan da fotoğraflarınızdan birer örnek alıp aslını size geri vereceğiz.Bütün çocuklar, torunlar görsün diye…

Bütün çocuklar, torunlar görsün diye…

İletişim Bİlgileri

Fotoğraflar