TEDES BILGI

TRAFİK ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (TEDES)  


TEDES NEDİR?

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi" olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemidir.

 

SELÇUK’TA TEDES NEDEN KURULDU?

TEDES, Selçuk’ ta karayolu yol kullanıcıların can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını sağlamak, ölümlü trafik kazalarını önlemek, trafik kural ihlalinde bulunan veya suça karışan araçları tespit etmek amacıyla kuruldu.

 

TEDES SELÇUK’TA NERELERDE VAR?  

TEDES, Selçuk’ta ölümlü / yaralanmalı trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla Belevi-Selçuk, Tariş Binası - Selçuk, Selçuk - Efes, Selçuk- Kuşadası yolu Arvalya Mevkii ve Selçuk - Acarlar Mahallesi yol güzergalarında uyarı levhaları konularak  5 farklı alanda ve  10 noktada anlık hız tesbiti şeklinde kuruldu.

 

TEDES NASIL ÇALIŞIYOR?

TEDES; Anlık hız noktalarına yerleştirilen kameralarla araçların fotoğraflarını çekerek plakaları, giriş ve çıkış zamanlarını kayıt altına alıyor. Kaydedilen araçlara ait hızlar sistem tarafından anlık olarak tespit ediliyor.

Aynı anda araç sorgulaması da yapılarak, araç cinsine göre hız limitleri aşıldıysa cezai işlem uygulanıyor. İhlali gerçekleştiren araca ait bilgiler ve görüntü, ceza makbuzuyla birlikte araç sahibine posta yoluyla gönderiliyor. Ayrıca sistem sayesinde yakalamalı- hacizli, çalıntı-kayıp ve adli olaylara karışmış araçlar da tespit edilebiliyor.


TEDES HAYAT KURTARIR

Trafik kazalarının, tüm yol kullanıcıları için çeşitli kayıpları beraberinde getirdiği muhakkaktır. Trafik kazaları ayrıca, sağlık ekiplerinin, güvenlik güçlerinin ve adalet sisteminin de iş yükünü artırmakta, kamu kurumlarının, özel kuruluşların ve kişilerin de maddi/ manevi kayıplarına sebep olmaktadır. TEDES’in kurulumuyla amaç ceza yazmak değil, can kayıpları ve yaralanmaların önüne geçmektir.