BİLİM ADAMLARI SELÇUK’TA BULUŞTU

Bilim adamları Selçuk’ta buluştu

Avrupa Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Konferansı Selçuk’ta başladı

Selçuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Konferansı Pamucak Sürmeli Otel’de başladı. Bilim adamı ve akademisyenlerin katıldığı konferansta konuşan Selçuk Belediye Dr. Dahi Başkanı Zeynel Bakıcı, 8500 yıllık bir tarihi geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi adayı Selçuk Efes Antik Kentinde Uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmaktan ve alanında önemli başarılara imza atmış bilim adamlarını ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.

Selçuk Belediyesi ve Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırma Derneği işbirliği ile düzenlenen konferansa Selçuk kaymakamı Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, THK İzmir Hava Ulaştırma Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Akkoç, Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırma Derneği Başkanı Dr. Hasan Arslan ile çok sayıda Bilim Adamı ve akademisyen katıldı. 

Bilimsel buluşma

Uluslararası nitelikteki konferansın 6.’sının Selçuk’ta düzenlenmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, bu işbirliğinin üniversite ve yerel yönetimlerin güzel bir örneği olduğunu söyledi. Bu konferansın Selçuk bölgesi açısından bilimsel anlamda katkılarının üst düzeyde olacağını kaydeden Başkan Bakıcı, UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi adaylığı yolundaki Selçuk Efes Antik Kenti’nde bilim adamlarının buluşmasının önemine dikkat çekti. 

Medeniyetler kenti Selçuk

Uluslararası konferanslara Selçuk olarak ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Bakıcı, “8500 yıl önce birçok medeniyet Selçuk bölgesinde yaşamayı seçmiş. Dünyanın tüm kültürlerinden izler Selçuk ilçesinin her yerinde kendini gösteriyor. İlçemiz bin yıllardır yaşayarak sürekliliğini günümüzde de hem ekonomik, hem sosyal, hem de ticari anlamda devam ettiriyor. Doğası ve coğrafi yapısı açısından dünyaca ünlü bir merkezde yaşadığımızı biliyoruz. Bunun da her fırsatta gereğini yapmamız gerektiğini vurguluyoruz. Selçuk, bilimsel çalışmaların yapıldığı ve geleceğe ışık tutacak değerlerin ortaya çıktığı bir kent. Bilimsel çalışmalara ışık olacak böylesi bir konferansın Selçuk Efes Antik kentinde düzenlenmesi bizim için ayrıca önemli. Alanında birbirinden ünlü bilim adamlarına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ‘Selçuk’a hoş geldiniz’ diyorum” diye konuştu.

Misafirperver Selçuk

VI. Avrupa Sosyal ve davranış bilimleri konferansının Selçuk’ta organize edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ise Selçuk ve bölgesinin dünyanın sayılı yerlerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Kaymakam Boyacı; “Selçuk geçmiş dönemlerinde de daima devlet büyükleri bilim adamlarını korumuş, onlara misafirperverlik göstermiş bir kenttir. Uluslararası bilimsel bir toplantının Selçuk’ta yapılması da geçmiş dönemlerden gelen bir bağlantılıdır. Bilim yalnız ulusal değil uluslararası, hatta evrenseldir. Bu vesileyle bu toplantının hayırlı, uğurlu, başarılı geçmesini diliyorum” dedi. 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Tımothy Koschmann Etnometodoloji ve Sosyal Teori konusunda bilgilerini paylaşırken, Prof. Dr. Sari Hosoya ise Kültürel çeşitlilik ve eğitim konusunda sunum yaptı.

Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırma Derneği Başkanı Dr. Hasan Arslan, konferansa ev sahipliği yapan Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı’ya plaket vererek yine uluslar arası etkinliklerde tekrar buluşmayı umut ettiklerini söyledi. Avrupa Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Konferansı 7 Şubat’ta sona erecek.